Zwykłe i niestandardowe przesyłki lotnicze

Zwykłe i niestandardowe przesyłki lotnicze

Współcześnie najszybszą i jedną z najczęściej wybieranych form spedycji jest transport samolotowy. Korzysta z niego każdy międzynarodowy spedytor o zasięgu światowym, przewoźnicy krajowi, mniejsze przedsiębiorstwa kurierskie i oficjalne instytucje, na przykład poczty. Spedycja powietrzna jest coraz częściej wykorzystywana w gospodarce – rzeczy sprowadzane i wysyłane z wielu państw przewożone są tam właśnie dzięki samolotom transportowym, aby potem powędrować do magazynów w marketach a stamtąd na na sklepowe wystawy.
Tradycyjnie w spedycji powietrznej towarów odróżnia się zwykle dwa rodzaje paczek: standardowe oraz specjalne. Te pierwsze to zazwyczaj wysyłane przez prywatne osoby paczki, przesyłki kurierskie, artykuły nabywane w zagranicznych sklepach markowych. Przesyłki lotnicze, które spedytor zakwalifikował jako specjalne, to z kolei różnego rodzaju przesyłki o niewymiarowych rozmiarach oraz wymagające właściwego traktowania – żywy inwentarz, materiały chemiczne, ciała zmarłych, materiały niebezpieczne, amunicja, paczki. Niektórzy globalni przewoźnicy do tej grupy zaliczają również artykuły spożywcze, a więc takie, które mogą łatwo się zepsuć i wymagają bezpośredniego transportu do odbiorcy oraz wszelkie przesyłki o dużej wartości. Zwykłe i specjalne przesyłki lotniczeDo tych ostatnich zaliczają się nie tylko przesyłane samolotami rzeczy normalnego użytku, jak na przykład biżuteria, nowoczesne urządzenia, muzealne eksponaty, lecz również przewóz bankowych pieniędzy, sztabek złota albo drogocennych kamieni. Chociaż sam transport lotniczy wiąże się zazwyczaj z przesyłkami, które trzeba samemu dostarczyć do portu lotniczego i z tego lotniska potem odebrać, w ostatnich latach forma ta ulega regularnej zmianie.
Coraz częściej zlecając przesyłki lotnicze możemy wybrać korzystną dla nas formę ich dostarczenia i odbioru. Pojawiła się możliwość przykładowo transportu przesyłki w systemie z domu do domu – po paczkę przyjeżdża kurier i to on dostarcza ją odbiorcy oraz podobna opcja od drzwi do lotniska. Przez to transport powietrzny to dzisiaj opcja przesyłania produktów korzystna nawet dla zwykłego Kowalskiego.