Tak! Spełniłeś / spełniłaś swoje marzenie i masz już prawo jazdy na kategorię C, C+E lub D, czyli możesz jeździć już prowadzić autobus albo ciągnik siodłowy z naczepą. Ale tylko teoretycznie, ponieważ przed przystąpieniem do zawodu musisz jeszcze kilka rzeczy wykonać, by móc w pełni legalnie wykonywać swoje obowiązki.

Przede wszystkim musisz przejść kurs kwalifikacji kierowcy. Taki kurs znajdziesz często w większych ośrodkach szkolenia jazdy, więc jest wysoce prawdopodobne, że zrealizujesz taki kurs w miejscu, gdzie uczyłaś / uczyłeś się jeździć dużymi pojazdami. W zależności od daty uzyskania uprawnień do kierowania oraz Twojego wieku taki kurs może różnie trwać. Maksymalnie to dwieście osiemdziesiąt godzin nauki – teorii połączonej z praktyką. Po odbyciu kursu musisz napisać test, a dopiero po jego zdaniu otrzymujesz świadectwo kwalifikacji zawodowej, które wpisywane jest do prawa jazdy. Takie świadectwo jest ważne kilka lat, więc do szkolenia oraz egzaminów musisz regularnie podchodzić, jeśli planujesz przygodę z transportem na wiele, wiele lat.

Wniosek o wymianę karty kierowcy

Ale świadectwo kwalifikacji, to nie jest jedyna rzecz, którą musisz mieć, by wykonywać zawód kierowcy zawodowego. Pojazdy – ciągniki siodłowe oraz autobusy coraz częściej wyposażone są w tachografy cyfrowe. Żeby prowadzić taki pojazd musisz mieć wyrobioną kartę kierowcy, która również jest ważna przez określony czas – na ten moment jest to pięć lat. Czyli po pięciu latach od otrzymania pierwszej karty, musisz złożyć wniosek o wymianę karty kierowcy . Na szczęście ten proces nie jest skomplikowany. Wniosek o wymianę karty kierowcy pobierzesz ze strony internetowej PWPW. Musisz go odpowiednio uzupełnić – najlepiej drukowanymi literami i bez żadnych błędów, więc warto wniosek o wymianę karty kierowcy wypełniać w spokojnych warunkach. Do wniosku musisz także dołączyć aktualne zdjęcie – najlepiej takie samo, które masz w prawo jazdy. Wniosek o wymianę karty kierowcy wystarczy wysłać pocztą, na adres który zapisany jest na stronie internetowej PWPW. Wysyłając wniosek musisz także dołączyć potwierdzenie wykonania przelewu za zrobienie karty. Jest to koszt, który może potem być refundowany przez pracodawcę, ale dane musisz wypisać swoje.