Prowadzisz niewielką firmę i uważasz, że niektóre prace mógłbyś zrealizować sprawniej, mając wózek widłowy? A może dysponujesz już własną flotą, ale planujesz jej powiększenie? Warto poświęcić trochę czasu, by zastanowić się nie tylko nad właściwym wyborem sprzętu, ale również nad sposobem jego pozyskania. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za zakupem, a jakie za wynajmem i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to tak naprawdę bardzo szeroka grupa maszyn różniących się możliwościami, gabarytami i przeznaczeniem. Niewykluczone, że przeprowadzenie wszystkich wymaganych prac w optymalny sposób będzie wymagało wyposażenia zakładu w kilka rodzajów wózków.

To urządzenia, które można podzielić m.in. ze względu na napęd. Wyróżniamy wózki widłowe elektryczne i spalinowe. Te ostatnie mogą być na olej napędowy lub gaz płynny. Dlaczego napęd jest tak ważny? Od niego zależy przede wszystkim przeznaczenie sprzętu. Wózek widłowy elektryczny może być użytkowany w dowolnym miejscu. Nie emituje spalin, dlatego nadaje się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Wózek widłowy spalinowy może być używany tylko na zewnątrz, ale w tej kategorii można znaleźć najmocniejszy sprzęt wykorzystywany nierzadko do tzw. zadań specjalnych. Niekiedy spalinowe wózki widłowe mają koła i zawieszenie dostosowane do pracy terenowej – np. na nierównym, nieutwardzonym podłożu. Wykorzystywane są m.in. w budownictwie, rolnictwie, sadownictwie i branży eventowej. Sprawdź, jakie wózki widłowe na wynajem ma w swojej ofercie wynajem wózków widłowych: https://wynajemwozkowwidlowych.com.pl/

Ponadto wózki widłowe dzieli się ze względu na budowę i możliwości. Do popularnych typów należą wózki unoszące, podnośnikowe, wysokiego składowania czy czołowe. Niektóre z nich są wyposażone w kabinę dla operatora, inne mają dyszel, który ułatwia ich prowadzenie. Istnieje możliwość doboru urządzenia o gabarytach dopasowanych nawet do ciasnego magazynu. Z kolei duże wózki radzą sobie w portach przeładunkowych i stoczniach nawet z bardzo dużymi ładunkami.

Zakup wózka widłowego – dla kogo?

Chociaż zakup wózka widłowego wydaje się oczywistym rozwiązaniem, nie zawsze jest opłacalny. Należy pamiętać, że tego typu maszyny są drogie, dlatego zwykle konieczne jest skorzystanie z kredytu lub leasingu. To z kolei tworzy zobowiązania, które mogą się okazać błędem, jeśli firmie nie uda się rozwinąć w oczekiwany sposób. Należy również bardzo starannie przygotować się do tego kroku, szczególnie pod względem doboru sprzętu, tak aby inwestycja nie okazała się nieudana.

Własny wózek widłowy to jednak najlepsze rozwiązanie w przypadku jego długotrwałej i stałej eksploatacji. Dlatego z zakupu korzystają magazyny, centra logistyczne, hurtownie i duże sklepy detaliczne. To miejsca, w których wózki często są wykorzystywane każdego dnia, 24 godziny na dobę!

Wózki widłowe – wynajem czy zakup?

W miejscach takich jak magazyny, hurtownie, centra przeładunkowe stała dostępność wózków widłowych jest niezbędna. To dlatego wówczas często opłacalny jest zakup własnego sprzętu

Wynajem wózka widłowego – kiedy warto go rozważyć?

Istnieje jednak również wiele sytuacji, w których to wynajem wózka widłowego okaże się znacznie korzystniejszy. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. To przede wszystkim:

  • najbardziej opłacalne finansowo rozwiązanie przy korzystaniu z wózka raz na jakiś czas;
  • możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu mimo braku środków na jego zakup;
  • ograniczenie kosztów związanych z serwisowaniem i utrzymaniem wózków;
  • brak blokady dużych środków finansowych – możliwość inwestycji lub ich wykorzystania na inny cel;
  • elastyczność – korzystasz z wózka, kiedy jest potrzebny;
  • dostępność do różnorodnego sprzętu – istnieje możliwość wynajmu różnych wózków do realizacji różnych zadań;
  • możliwość przetestowania sprzętu przed zakupem;
  • pełne wsparcie techniczne i serwisowe;

Wynajem wózków widłowych jest najlepszą, bardzo wygodną opcją dla firm, które potrzebują tego typu sprzętu jedynie sporadycznie lub okresowo. To opcja, z której chętnie korzystają biznesy sezonowe – branża eventowa, rolnicy, sadownicy, niekiedy również branża budowlana. Istnieje możliwość korzystania zarówno z najmu krótko- jak i długoterminowego, dlatego na pewno znajdziesz dla siebie właściwe rozwiązanie. Pracownicy renomowanej wypożyczalni pomogą Ci również wybrać właściwy sprzęt, dzięki czemu wynajem wózka widłowego na pewno Cię nie rozczaruje.