Nawet co piąty wypadek drogowy w Polsce kończy się śmiercią pieszych. To nie tylko wina kierowców. Kwestia bezpieczeństwa na drodze zależy również od pieszych uczestników ruchu. Co mogą zrobić, żeby czuć się bezpieczniej? Chociażby nauczyć się wszystkiego o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię – niestety, nie wszyscy wiedzą, co można, a czego nie powinno się robić na pasach.

Prawidłowe przechodzenie przez pasy

Piesi są zobowiązani do tego, by każdorazowo przy przechodzeniu przez jezdnię zachować szczególną ostrożność. Nawet jeśli świeci zielone światło i nic nie jedzie, powinni rozejrzeć się, spoglądając w lewo, prawo i ponownie w lewo. Pieszy na pasach ma pierwszeństwo, jednak kończy się ono wtedy, jeśli tuż przed pasami nadjeżdża samochód – nie można wtedy wtargnąć na przejście i oczekiwać przepuszczenia. Gdyby doszło do takiej sytuacji, to pieszy poniesie winę za wypadek i oprócz tego może zostać ukarany mandatem. Przejście dla pieszych nie zwalnia z myślenia i uważności.

Kierowco, uważaj na pasach

Znamy już obowiązki pieszych na przejściach. A na co powinni uważać kierowcy, którzy zbliżają się do pasów? Przede wszystkim na te zachowania, które karane są mandatami i punktami karnymi. Należy do nich między innymi:
– nieustępowanie pieszym, którzy znajdują się na przejściu,
– omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszych,
– wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.

Za każde z tych wykroczeń grozi kara od 350 do 500 zł. Nie warto!