Transport drogą morską to jeden z najstarszych rodzajów transportów na świecie. Do dziś uznaje się go za jeden z najbardziej opłacalnych i najczęściej wybieranych typów spedycji. Transport morski dzieli się na dwa rodzaje, a jednym z nich jest tzw. drobnica morska. Na czym polega transport morski drobnicowy i komu warto go powierzyć? Sprawdzamy!
Transport morski drobnicowy – charakterystyka i zalety
Oficjalna nazwa drobnicy morskiej to Less Container Load. W przypadku tego rodzaju transportu kontener zostaje zapełniony ładunkiem, który należy do jednego klienta jedynie w pewnej części. Oznacza to, że w ramach jednego kontenera możliwe jest przetransportowanie ładunków od różnych klientów. Nazwa “drobnica” może być bardzo myląca, dlatego warto wiedzieć, że tego typu transport może ważyć nawet kilka ton. Najważniejsze jest to, że nie jest on w stanie zapełnić całego kontenera. Transport morski drobnicowy wyróżnia się przede wszystkim opłacalnością. Przewóz stosunkowo niewielkich ładunków w ten sposób z reguły jest o wiele korzystniejszy niż transportowane drogą lądową lub powietrzną. To nie tylko tańsza, ale też komfortowa opcja. Transport morski drobnicowy pozwala na spedycję ładunków o nietypowej charakterystyce, w tym także ponadgabarytowych.
Dlaczego warto korzystać z transportu morskiego drobnicowego?
Tego typu transport to częsty wybór wśród małych i średnich przedsiębiorców. Spedycja drobnicowa nadaje się idealnie w przypadkach, w których konieczny jest import stosunkowo niewielkiej ilości towarów. Dzięki temu, że w ramach jednego kontenera, możliwe staje się przewiezienie ładunku od różnych nadawców, cena spedycji znacznie spada. Transport drobnicowy stanowi świetną alternatywę dla przesyłek kurierskich i transportu lotniczego. Drobnica morska pozwala również na bezproblemowe przewożenie ładunków o nietypowych wymiarach, czyli tak zwanych towarów nienormatywnych. W przypadku transportu lądowego konieczne byłoby wówczas uzyskanie wielu zezwoleń. Na uwagę zasługuję fakt, iż spedycja morska od lat uchodzi za najbezpieczniejszą i najmniej wypadkową spośród wszystkich.
Jakie są wady transportu drobnicowego?
Oczywiście, transport drobnicowy ma bardzo wiele zalet i nie ulega wątpliwości, że w większości przypadków okaże się bardzo opłacalnym wyborem. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że tego typu rozwiązanie ma jedną wadę. Przewóz towarów drogą morską zawsze trwa dłużej niż na przykład drogą powietrzną. Co za tym idzie, tego typu spedycję zawsze trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby towar dotarł na swoje miejsce w odpowiednim czasie. Częste przestoje, załadunki i rozładunki kontenerów sprawiają, że jest to transport odpowiedni tylko dla tych, którym nie zależy na szybkim dostarczeniu ładunków. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach o wiele lepiej sprawdzi się opcja spedycji kontenerowej. Jest ona wprawdzie droższa, niż transport drobnicowy, jednak pozwala na umieszczenie ładunku w kontenerze w dogodny sposób. Jest to szczególnie istotne w przypadku towarów o specjalnych właściwościach, które mogłyby ulec zniszczeniu, jeśli nie zostaną potraktowane w prawidłowy sposób. Co więcej, transport kontenerowy zazwyczaj odbywa się bez konieczności przeładunku.
Jak wybrać odpowiednią firmę transportową?
Spedycja morska, choć wygodna, bezpieczna i ekonomiczna, wymaga także odpowiedniego przygotowania. Za powodzenie transportu odpowiedzialna powinna być doświadczona firma, która zna specyfikę swojej pracy od podszewki. Kompleksowa obsługa logistyczna, odprawy celne i ubezpieczenia to tylko jedne z wielu kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Nie wiesz, jaką ofertę wybrać? Warto porównać ze sobą kilka firm, aby sprawdzić, która z nich może zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz. Zwróć uwagę nie tylko na korzystny cennik, ale też szeroki wachlarz różnych udogodnień, takich jak możliwość zorganizowania transportu mieszanego – na przykład drogą morską i lądową w jednej usłudze.
Najnowsze komentarze