Powłoka ceramiczna daje radość z łatwego mycia auta, pięknego wyglądu oraz ochronę lakieru, na co najmniej kilka lat. W ramach usługi car detailing można zdecydować się na ceramiczną ochronę lakieru samochodowego.

Dlaczego warto wybrać powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna sprawia, że samochód wygląda dłużej jak nowy i bardziej zadbany. Dodatkowo aplikacja ceramiki zapewnia zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami takimi jak niewielkie zarysowania, odpryski spowodowane przez piach i kamienie czy płytkie rysy.

Powłoka ceramiczna przede wszystkim pozwala uniknąć powstawania rys na właściwym lakierze. Aplikacja powłoki zapewnia także łatwość utrzymania lakieru samochodowego w czystości. Zwykle powłoki ceramiczne posiadają właściwości hydrofobowych, czyli zdolność do odpychania wody, dzięki czemu woda i inne substancje ześlizgują się z karoserii. Zaletą nałożonej ceramiki jest także zmniejszone przywieranie brudu do powierzchni lakieru. Powłoka ceramiczna chroni też przed negatywnym wpływem agresywnej chemii czy czynników atmosferycznych, a nawet przed szkodliwym działaniem promieni UV(powodujących płowienie lakieru).

Jednak największą zaletą dla właścicieli aut to wygląd, który staje się szklisty o pogłębionym kolorze. Warto jednak wziąć pod uwagę, że powłoka ceramiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowała swoje właściwości jak najdłużej. Nałożona ceramiczna ochrona lakieru ogranicza też ryzyko spadku utraty wartości samochodu w czasie. O wartości samochodu decyduje wygląd zewnętrzny i stan techniczny.

Czy powłoki ceramiczne posiadają wady?

W przypadku używanego samochodu istnieje potrzeba uprzedniego wypolerowania samochodu. Jeśli polerowanie wykona profesjonalista nie ma obaw o widoczność ubytków i zarysowań po nałożeniu powłoki. Wadą dla wielu może być cena wykonania tej usługi w wyspecjalizowanym serwisie detailingowym, ale tylko wtedy istnieje pewność co do prawidłowej aplikacji ceramiki. Ceramika nie zapewnia też całkowitej ochrony przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych, a tylko zwiększa wytrzymałość lakieru. Dodatkowo po nałożeniu ceramiki trzeba unikać myjni automatycznych, gdyż ceramika wchodzi w reakcję ze stosowanymi tam silnymi detergentami(przez to może ulec szybszemu zniszczeniu). Zaleca się stosowanie specjalnych szamponów odblokowujących warstwę hydrofobową oraz konserwację pojazdu w salonie, aby utrzymać gwarancję. Ponadto w przypadku kilkuletniej ceramiki samochodowej trzeba pamiętać o okresowych przeglądach i myciu detailingowym, gdyż na powłoce osadzają się zabrudzenia, które nie zawsze zmyjemy na myjni bezdotykowej. Minusem powłoki ceramicznej jest jej cena, jeśli wykonujemy tę usługę w ramach car detailing’u.