Młóto to nie tylko odpad

Młóto browarniane powstające praktycznie w każdym browarze lecz nie w każdym możliwe do kupienia jest świetnym materiałem na pasze dla bydła i trzody chlewnej. Może stanowić zmiennik w diecie zwierząt lub stać się jej głównym składnikiem. Dla przykładu działa ono mlekopędnie na bydło, więc hodowcy bydła mlecznego, mogą stać się zainteresowani tym produktem. Poza tym zawiera w sobie spore ilości odżywczych i niezbędnych składników, które mogą przyspieszyć wzrost trzody, czy dostarczyć im niezbędnych witamin. Wszystko fajnie, ale tak na prawdę co to jest i jak się wytwarza? A więc, jest to odpad powstający przy produkcji piwa, więc aby go nabyć, trzeba się udać do pobliskiej piwowarni. Powstaje w procesie filtrowania w tak zwanych kadziach zaciernych. Ciekawostką jest, że według statystyk najbardziej popularnym młótem jest to, które powstaje przy produkcji piwa typu pils. Według opinii, odpadki z tego typu piwa mają najlepszy smak, który odpowiada zwierzętom, inne typy, mają prawie identyczne właściwości jednak są mniej chętnie zjadane przez zwierzęta.

Przechowanie odpadów

Przechowywanie młóta jest dosyć proste, oczywiście dla rolnika będzie to prosty, standardowy sposób. Gdy zakupimy już odpady browarniane, możemy je po prostu zakisić, czyli zrobić tak zwaną kiszonkę. Pozwoli nam ona przetrzymywać produkt przez kilka a nawet kilkanaście miesięcy wraz z jego wartościami odżywczymi. Jeżeli uda nam się kupić już wcześniej wysuszone, problem mamy z głowy, wystarczy abyśmy przechowywali je w suchym pomieszczeniu. Suszenie jest jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem co za tym idzie? Oczywiście cena takiego działania. Więc za suszone odpadki zapłacimy trochę więcej. Warto dodać, że podawać je należy z zaleceniami producenta, nie może stanowić 100% pokarmu, gdyż możemy mieć efekt odwrotny niż początkowo zamierzaliśmy.

Dostępność i cena

Wszystko zależy od regionu w którym się znajdujemy, od tego zależy dostępność tego produktu. Gdy wokół nas jest browar lub nawet więcej niż jeden nie powinniśmy mieć problemu z jego pozyskaniem. Natomiast gdy musimy sprowadzać z daleka, koszty mogą się okazać tak duże, że nie będzie się to po prostu opłacać. Drugą sprawą jest to, że spożywanie piwa jest zależne od pory roku czy aktualnego sezonu. Wiadomo, że w sezonie letnim sprzedaż piwa wzrasta, natomiast w sezonie jesienno-ziomym spada. Co również ma wpływ na cenę młóta. Coraz częściej rolnicy pytają o młóto i coraz częściej staje się ono głównym składnikiem paszy. Nie zawsze browar będzie potrafił zapewnić wszystkim dostępność odpadków, więc w sezonie zimowym ale również w okresie gdy będzie mniejsza produkcja młóta jako pierwsi towar otrzymają stali klienci. Reasumując gdy mamy taką możliwość warto jest się zaopatrzyć w ten produkt, cechują go przede wszystkim dobra jakość, zawiera dużo wartościowych składników które korzystnie wpływają na wzrost, rozwój zwierząt, czy to bydła czy trzody chlewnej. Poza tym jest w przyzwoitej cenie co czyni go znakomitą alternatywą dla pasz.