Każdy z nas chciałby oszczędzać na paliwie. Nie tylko dla dobra naszego portfela, ale też dla środowiska. Każda oszczędność jest na wagę złota, dlatego warto poznać najlepsze sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa w trakcie podróży samochodem.

 1. Planuj swoją trasę z wyprzedzeniem
  Planując swoją trasę z wyprzedzeniem, unikasz niepotrzebnego objeżdżania okolicznych miast i wsi, gdzie paliwo może być droższe. Mapy Google oferują obszerną sieć dróg, co ułatwia znalezienie najkrótszej i najtańszej drogi do celu.

 2. Ogranicz używanie klimatyzacji
  Korzystanie z klimatyzacji to jeden z największych pożeraczy paliwa. Jeśli tylko jest to możliwe, spróbuj korzystać z otwartych okien lub z nawiewu. Jeśli jednak korzystasz z klimatyzacji, upewnij się, że nie robi to niepotrzebnego hałasu i jest ona ustawiona na odpowiednią temperaturę.

 3. Regularnie przeglądaj stan swojego samochodu
  Nie tylko dla bezpieczeństwa, ale też dla oszczędności paliwa. Bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan opon, ich ciśnienie, olej i filtry. Zużyte opony i brak konserwacji filtra powietrza mogą prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa.

 4. Uważaj na styl jazdy
  Jak prowadzisz samochód, znacząco wpływa na ilość zużywanego paliwa. Uważaj na zbędne przyspieszanie i nagłe hamowanie. Stosuj stałą prędkość w mieście i na autostradzie. Przejazd z wykorzystaniem tempomatu jest doskonałym sposobem na oszczędzenie znacznej ilości paliwa.

 5. Ograniczaj wagę przewożonych rzeczy
  Przeciążenie auta prowadzi do wzrostu zużycia paliwa. Wyczyść swój samochód regularnie i usuwaj wszystkie rzeczy, które nie są Ci potrzebne podczas podróży. Jeśli przewożysz jakieś większe przedmioty, upewnij się, że są one właściwie przymocowane i zabezpieczone.

Podsumowanie
Podsumowując, istnieją różne sposoby na oszczędność paliwa w trakcie podróży samochodem. Wystarczy jedynie pamiętać, żeby planować swoją trasę z wyprzedzeniem, ograniczać używanie klimatyzacji, regularnie przeglądać samochód, uważać na styl jazdy oraz ograniczać wagę przewożonych rzeczy. Dzięki temu, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale zadbasz również o środowisko.