Jeśli jesteś przewoźnikiem transportowym, to spoczywa na Ciebie wiele obowiązków do wykonania w związku z prowadzeniem działalności. Oprócz takich standardowych (czyli które musi wykonywać każdy przedsiębiorca) musisz kontrolować i przechowywać różną dokumentację. Przykład niech stanowią odczyty z tachografów – anologowych (czyli tak zwanych “tarczek) czy cyfrowych – w zależności jaki sprzęt masz zainstalowany w swoich pojazdach.

Dlaczego to takie ważne ? Jaki czytnik do tachografu

Dlaczego ważne jest przechowywanie informacji z tachografów? Ponieważ, czy to z wykorzystaniem tarczki, czy też zapisów w tachografie cyfrowym, masz możliwość kontrolowania czasu pracy oraz odpoczynku swoich kierowców. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów z tym związanych, to Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć mandat za przekraczanie czasu pracy kierowcy zawodowego. I tak jak zbieranie danych z tachografów analogowych nie jest trudne – kierowca wyjmuje tarczki z tachografu i przynosi pracodawcy, tak problem może stanowić sczytywanie informacji z tachografów cyfrowych. Jako przewoźnik musisz zastanowić się jaki czytnik do tachografu wykorzystać.

Tachografy cyfrowe

Jeśli dopiero chcesz zostać przewoźnikiem transportowym, to musisz wiedzieć, że do obsługi tachografów cyfrowych potrzebne są karty. Wyróżnia się cztery rodzaje kart: kierowcy (z której korzysta kierowca, rejestrując swój czas jazdy i odpoczynku), firmowa (czyli przewoźnika transportowego), warsztatowa (wykorzystywana podczas napraw pojazdu) oraz kontrola (używana przez organy państwowe). Ty, do sczytywania danych będziesz używać karty firmowej. I teraz w zależności od potrzeb, musisz zdecydować jaki czytnik do tachografu wybrać. Podstawowe funkcje ma każdy z nich(czyli odczyt kart kierowcy, tachografów cyfrowych, magazynowanie plików, konfiguracja), ale czytnik najlepiej dobrać do modelu tachografów, które wykorzystywane są w Twoich pojazdach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie na pewno odczyta zapisane dane. O pomoc w wyborze możesz poprosić firmy, które specjalizują się w tym, czyli w dobieraniu jaki czytnik do tachografu będzie pasować.