Jesteś uczniem szkoły podstawowej i zastanawiasz się jaką wybrać szkołę średnią? Pewnie wiele osób podpowiada Tobie – idź do liceum ogólnokształcącego, a następnie na studia. A ja Tobie powiem inaczej – idź do technikum, zdobądź tytuł zawodowy, praktykę, maturę i dopiero idź na studia, bądź od razu do pracy.

Co powinien wiedzieć początkujący logistyk ?

Obecnie dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie. Wykształcenie jest ważne, ale je można zdobyć studiując zaocznie. A jeśli zdobyć zawód, to jaki? Moim zdaniem doskonałym zawodem jest bycie logistykiem. Logistyka to taki dział, który ma zastosowanie w każdej firmie, niezależnie od branży. Dzięki temu będzie Tobie o wiele łatwiej znaleźć dobre praktyki, a w przyszłości i pracę, która będzie spełniała Twoje oczekiwania. Ale na początek może przeczytaj kilka słów o tym zawodzie.

Co to jest łańcuch dostaw

Jak wspomniałam wyżej, logistyka to dział, który znajduje się w praktycznie każdym przedsiębiorstwie. Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana wykonywaniem tego zawodu, to przede wszystkim musisz wiedzieć co to jest łańcuch dostaw . Na początku wydawać by się mogło, że to bardzo skomplikowana kwestia. I jest, ponieważ podczas zarządzania trzeba panować nad wieloma aspektami. W zależności w jakim dziale logistyki znajdziesz pracę będziesz zarządzał / zarządzała tylko jakimś etapem związanym z łańcuchem dostaw, ale żeby dobrze planować swoją pracę, to musisz wiedzieć co to jest łańcuch dostaw w Twoim przedsiębiorstwie. Jak wspomniałam – można to podzielić na etapy. Zarządzać łańcuchem dostaw można od początku, to znaczy – zarządzasz przepływem komponentów, z których produkowane są produkty w Twojej firmie. Musisz zapewnić stałe dostawy, najlepiej bez opóźnień, bo inaczej produkcja nie będzie miała co produkować. Jest też drugi łańcuch – na wyjściu. A co to jest łańcuch dostaw na wyjściu? To już planowanie transportu wyprodukowanego już towaru do Waszych klientów, którzy dany towar zamówili.