Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo potrzebujemy odpowiedniej ilości składników odżywczych i witamin. Niektóre niedobory uzupełnimy wraz z przyjmowanym pokarmem, inne należy suplementować. Zwłaszcza jeśli lubimy zakrapiane imprezy lub spędzanie wieczorów z lampką wina jesteśmy narażenia na niedobory.

Bardzo ważna witamina

Jedną grupą witamin, których odpowiedni poziom jest niezbędny dla zachowania pełni zdrowia są witaminy z grupy b. Najpopularniejsza z nich jest witamina b12. Warto przyjrzeć się też tym mniej popularnym. Ważna dla pracy naszego mózgu oraz zachowania dobrze funkcjonującego układu nerwowego jest witamina b3. Znana również pod zamiennymi nazwami jako niacyna lub witamina pp.

Naturalne źródła witaminy b3

Witamina b3 występowanie. Najwięcej jest jej w mięsie i jego przetworach. Warto sięgnąć między innymi po wyroby z kurczaka i indyka. Sprawdzi się także wieprzowina. Bogate są w nią również kasze. Zwłaszcza gryczana i jęczmienna oraz ryż. Jeśli zamiast mięsa wolimy ryby, wybierzmy dorsza lub mintaja.

Czym grozi niedobór witaminy b3

Warto uzupełnić swoją dietę o te produkty lub w razie konieczności rozpocząć suplementację. Niedobór niacyny może prowadzić do przykrych dolegliwości takich jak zaczerwieniona i podrażniona skóra, bóle głowy czy pogorszenie stanu błon śluzowych. Mając duży niedobór niacyny narażamy się również na problemy hormonalne gdyż ta witamina odpowiada także za prawidłową pracę układu hormonalnego w naszym organizmie.