Transport drogowy – zmiany w przepisach drogowych

Transport drogowy jest ważnym elementem gospodarki, a także codziennego życia każdego z nas. Wykorzystujemy go zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. Dlatego też zmiany w przepisach drogowych mają znaczący wpływ na naszą codzienność. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze zmiany, które wprowadzono w prawie w ostatnim czasie.

 1. Mniejszy limit prędkości na autostradach
  Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian, jakie wprowadzono w ostatnim czasie, jest niższy limit prędkości na autostradach. Od 1 stycznia 2021 roku na autostradach obowiązuje limit prędkości 140 km/h. Dotychczas było to 160 km/h. Nowe przepisy zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

 2. Zakaz używania telefonu podczas jazdy
  Kolejną ważną zmianą jest zakaz używania telefonu podczas jazdy. Dotychczas można było korzystać z telefonu, jeśli miał się zamontowany w samochodzie zestaw głośnomówiący. Obecnie nie jest to już możliwe. Kierowcy nie mogą korzystać z urządzeń mobilnych podczas jazdy, nawet jeśli posiadają zestaw głośnomówiący. Wyjątkiem są jedynie rozmowy alarmowe.

 3. Zaostrzenie kar za zatrucie alkoholem
  Zmiana w prawie, która została wprowadzona w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, to również zaostrzenie kar za zatrucie alkoholem. Dotychczas przy trzech promilach alkoholu w organizmie można było uniknąć kary więzienia. Obecnie grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku zatrucia powyżej 5 promili grozi nawet do 8 lat więzienia.

 4. Większe kary za przekroczenie prędkości
  Oprócz zmiany limitu prędkości na autostradach, wprowadzono również większe kary za przekroczenie prędkości. Przykładowo, za przekroczenie prędkości o 50 km/h, kierowca może stracić prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dodatkowo, będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę.

 5. Kontrole techniczne dla samochodów starszych niż 16 lat
  Ostatnią, ale równie ważną zmianą, jaką wprowadzono ostatnio, jest obowiązek przeprowadzania co 2 lata kontroli technicznej dla samochodów starszych niż 16 lat. Wcześniej obowiązywała zasada, że samochody starsze niż 10 lat musiały przechodzić kontrolę techniczną co 2 lata. Teraz ten limit został wydłużony.

Podsumowując, zmiany w przepisach drogowych są nieuniknione. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, a także poprawa jakości transportu drogowego. W przypadku naruszania przepisów należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Dlatego też warto znać obowiązujące przepisy, aby uniknąć kłopotów z prawem.