Moim zdaniem transport morski jest jedną z najciekawszych gałęzi transportu. Zwłaszcza, gdy występuje w połączeniu z transportem drogowym. I teraz pewnie sobie pomyślisz tak: “Ale jak to transport morski łączy się z drogowym?”. Ano w prosty sposób! Jakoś towary muszą być dostarczone na kontenerowiec. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są właśnie ciągniki siodłowe z odpowiednią naczepą, na której mogą być zamontowane kontenery. I z tego też względu, jeśli jesteś logistykiem czy spedytorem, który ma zająć się takim połączeniem transportów, to musisz znać odpowiedź na jedno, ale bardzo ważne pytanie – ile waży kontener morski ? A dlaczego to jest ważne dla Ciebie? Jak wiesz ciągniki siodłowe z naczepą mogą transportować towary tylko do określonego tonażu. Znając mniej więcej wagę kontenera będziesz wiedział / wiedziała ile ton towaru możesz załadować, aby nie przekroczyć przepisów.

Rodzaje kontenerów morskich

Kontenery morskie zbudowane są z takiego samego materiału. Jedynie co je rozróżnia, to wymiary. A tak naprawdę tylko długość kontenera, ponieważ wysokość i szerokość są zawsze takie same. Dlaczego? Żeby było łatwiej je załadować i dopasować na kontenerowcu oraz na naczepie do przewożenia kontenerów. A jak kontenery różnią się długością, która też jest standaryzowana, to wiadomo też mniej więcej ile waży kontener morski .

Ile waży kontener morski

Kontener 10-stopowy ma wagę około 2290 kilogramów.
Kontener 20-stopowy ma wagę około 2370 kilogramów.
Kontener 40-stopowy ma wagę około 4010 kilogramów.

Ale odpowiedź na pytanie ile waży kontener morski jest też uzależniona od towaru, który ma być transportowany. Jeśli chcesz do Republiki Południowej Afryki bądź Chin transportować mrożone skrzydełka z kurczaka, to do tary kontenera dochodzi jeszcze waga agregatu. Ale to wtedy w firmie, w od której wynajmiesz kontener, dostaniesz dokładną informację ile waży kontener morski z agregatem. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jest to mniej więcej dodatkowe 400 kilogramów.