Praca kierowcy zawodowego w transporcie drogowym towarów, nie polega jedynie na przemieszczaniu się ciągnikiem siodłowym z naczepą z miejsca załadunku do miejsca rozładunku. Najważniejszym obowiązkiem kierowcy jest odpowiednie mocowanie ładunków w transporcie drogowym . Odpowiednie, czyli nie stwarzające zagrożenia w ruchu drogowym. A jak tego dokonać? Właśnie na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Sposoby zabezpieczania ładunków podczas transportu w ruchu drogowym

Jeśli jesteś kierowcą zawodowym na początku swojej kariery, to musisz wiedzieć, że sposoby zabezpieczania ładunków podczas transportu w ruchu drogowym są różne i przede wszystkim uzależnione są od naczepy / przyczepy, którym towar jest transportowany. Najpopularniejszą i najczęściej spotykaną metodą na mocowanie ładunków w transporcie drogowym jest wykorzystywanie zestawów pasów transportowych. Taki zestaw składa się z klamry oraz pasa transportowego. A jak zabezpieczać poprawnie towar tym sposobem? Pas należy zamontować za pomocą haka z jednej strony naczepy, a następnie przełożyć go nad towarem na drugą stronę. Na tej drugiej stronie naczepy montujemy za pomocą haka klamrę, a następnie przekładamy pas przez klamrę i całość odpowiednio zaciskamy.

Mocowanie ładunków w transporcie drogowym

Innym bardzo popularnym sposobem na mocowanie ładunków w transporcie drogowym jest stosowanie różnego rodzaju rygli. Zakłada się je, kiedy towar jest już załadowany na naczepie. Najczęściej ta metoda stosowana jest w połączeniu z metodą zabezpieczania pasami transportowymi.

Sposobów jest jeszcze kilka, ale dotyczą one specjalistycznych załadunków, z którymi z pewnością nie spotkasz się na początku kariery kierowcy zawodowego. Ale jedną rzecz musisz wiedzieć. Mocowanie ładunków w transporcie drogowym to nie jedyny aspekt dotyczący bezpiecznego przewożenia towaru. Przede wszystkim towar powinien być odpowiednio załadowany w stosunku do obciążenia osi. Jako kierowca nie możesz pozwolić, by któraś oś naczepy była przeciążona, ponieważ przeciążona oś wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.