Zamki to budowle, które przede wszystkim kojarzone są z bajkami oraz z czasami średniowiecza. Wielcy królowie, odważni rycerze i komnaty pełne złota i kosztowności – to typowe skojarzenie ze stereotypowym zamkiem. Dlatego też dziś zamki stały się niepowtarzalną atrakcją turystyczną, zarówno te zrujnowane, jak i te utrzymane w doskonałym stanie.

Atrakcje turystyczne w zamku

W Polsce znaleźć możemy liczne budowle warowne, zarówno na północy, głównie na Warmii i Mazurach, jak i na południu – w Małopolsce i na Śląsku. Część zamków dawno popadła w ruinę i teraz są to jedynie resztki murów ledwo widoczne wśród traw, ale nawet takie miejsca zaskarbiają sobie wielu miłośników. Takie dawne zabudowania wyglądają cudownie w kadrze uzdolnionego fotografa, a dla wielu zwiedzających właśnie taki zamek ma najwięcej uroku – jest tajemniczy, magiczny i uruchamia wyobraźnię zwiedzających. Z drugiej strony mamy zamki utrzymane w doskonałym stanie, które dziś są częścią skansenów, są w nich zlokalizowane restauracje czy hotele. W takich miejscach często odbywają się liczne inscenizacje średniowiecznego życia czy bitew, a te wydarzenia przyciągają turystów z całego kraju, a nawet z zagranicy. Dobrym przykłądem takiego popularnego zamku jest ten w Malborku.

Pokrzyżacki zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest chyba najchętniej odwiedzanym zamkiem w północnej Polsce. Budowla ta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco, jest to największy zamek w Polsce, ale też największa gotycka twierdza w Europie. Warto pamiętać, że atrakcje turystyczne zamku najlepiej jest podziwiać poza szczytem sezonu, ponieważ wtedy nieustannie są tam tłumy, choć na obszarze 20 ha nie jest to aż tak uciążliwe i nawet w środku letnich wakacji warto się tam udać.