Ile trwa nauka?

Badania naukowe wykazują, że do osiągnięcia mistrzostwa w jakiejkolwiek dziedzinie należy poświęcić jej w przybliżeniu dziesięć tysięcy godzin. Jest to około czterystu siedemnastu dni. Na rezultaty z pewnością nie przyjdzie Ci czekać tak długo. Zobacz, ile zajmie Ci opanowanie szybkiego pisania.

Podstawy naukowe

Pisanie bezwzrokowe na klawiaturze sprowadza się do przezwyciężenia kształtowanych od najwcześniejszych lat nawyków. Mowa o zwyczaju pisania dwoma palcami i wodzenia oczami po klawiszach. Wyrobienie dowolnego nawyku zajmuje od trzech do czterech, pięciu tygodni.

Kursy a teoria

Tyle też trwa większość kursów. Podzielone są one na segementy. Zazwyczaj zaczynają się od ćwiczenia przyporządkowania palców. Następnie ćwiczenia stają się coraz trudniejsze, by po opanowaniu układu klawiatury tworzyć pełnoprawne teksty. Na przykład kurs AgileFingers można ukończyć w podanym wyżej okresie, praktykując go mniej więcej pół godzinny każdego dnia.

Determinacja

Większość kursów podzielona jest na segmenty sprawiające, że pisanie bezwzrokowe na klawiaturze zostanie opanowane bez przemęczania. Niemniej kursy takie jak Mistrz Klawiatury II czy Q-Typing nie precyzują cząstkowych celów i można poświęcać im długie godziny, dzięki czemu czas nauki zostanie znacznie skrócony.

Podsumowując: wszystko zależy od ilości czasu, jakim dysponujesz oraz chęci do nauki. Jeśli posiadasz wiele obowiązków, trzymaj się ram wytyczonych celami cząstkowymi. Nie później niż po miesiącu osiągniesz tempo czterokrotnie większe od przeciętnego. Jeśli zaś chcesz lub musisz opanować to szybciej, lub posiadasz więcej wolnego czasu, możesz osiągnąć efekty w znacznie krótszym okresie.